WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH DO MIEJSCA PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU
2026-05-28
W czwartek, 28 maja, uczniowie klas ósmych wzięli udział w wyjazdowej lekcji historii, odwiedzając Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Dzień rozpoczął się od poruszającego zwiedzania z przewodnikiem obu części byłego obozu koncentracyjnego i zagłady. Ósmoklasiści w skupieniu poznali tragiczną historię tego miejsca, przechodząc przez autentyczne bloki więzienne, baraki oraz rampę wyładowczą.
Na zakończenie wycieczki uczniowie udali się do Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście na warsztaty zatytułowane „Historia zapisana w przedmiocie”. Podczas zajęć młodzież pracowała z pięcioma różnymi przedmiotami znalezionymi na terenie obozu. Zadaniem uczniów było odkrycie historii kryjącej się za daną rzeczą oraz poznanie losów osoby, do której ona należała.
To była niezwykle ważna i pouczająca wizyta, która głęboko poruszyła wszystkich uczestników i skłoniła do refleksji nad tragicznymi kartami historii.
Alicja Śliwa
Izabela Orlińska-Bierska
