O nas

W naszej Szkole od roku 2011 działa Grupa P – jak Pomagaj przygotowująca dzieci i młodzież do dojrzałego wolontariatu. Opiekunem Grupy jest Maria Pułczyńska pełniąca także w Stowarzyszeniu KRD Dyliniarnia rolę koordynatora ds. wolontariatu.

W naszej szkole powstała także Rada Wolontariatu Samorządu Uczniowskiego. Rada ta ściśle współdziała z Grupą P – jak Pomagaj.

Poznając czym jest wzajemna pomoc, nasi uczniowie rozwijają swoje talenty i wrażliwość na potrzeby innych nie tylko podczas zajęć edukacyjnych i spotkań z koordynatorami, ale także uczestnicząc w różnorodnych akcjach charytatywnych w ramach współpracy naszej Szkoły m.in. ze Stowarzyszeniem Korczakowska Republika Dziecięca DYLINIARNIA.

Drodzy  Dziewczynki  i  Chłopcy

Jeżeli jeszcze nie wiecie kto to taki WOLONTARIUSZ to zapraszamy do nas. Tu będziecie mogli dowiedzieć się wszystkiego, a nawet wziąć udział w wielu akcjach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie. Ale udział w akcjach to nie wszystko! Chętni będą brali udział w licznych spotkaniach pomagając i wspaniale się bawiąc.

NASZE SPOTKANIA

Bezpłatna pomoc daje nie tylko radość i prawdziwą satysfakcję, ale rozwija talenty, ukazuje nowe możliwości spędzania wolnego czasu i sprzyja nawiązywaniu nowych przyjaźni. To naprawdę fantastyczna przygoda, z której wracasz już nie taki sam. Stajesz się lepszy i o wiele mądrzejszy.

SŁOWNICZEK WAŻNYCH POJĘĆ:

WOLONTARIAT - (łac. voluntarius - dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko - przyjacielskie.

WYKRACZAJĄCA POZA OBOZWIĄZKI RODZINNO-KOLEŻEŃSKIE -  oznacza, że nie każda praca na rzecz innych jest wolontariatem. Np. pomoc własnej babci wolontariatem nie jest, jest nią natomiast pomoc starszej osobie w pobliskim hospicjum czy domu pomocy społecznej.

PRACA BEZPŁATNA - nie oznacza bezinteresowna lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny itd.), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności.

WOLONTARIAT W POLSCE - zaczął rozwijać się w licznie powstających organizacjach pozarządowych. Mimo to wolontariat jest w Polsce zjawiskiem znacznie mniej powszechnym, niż w krajach zachodnich. Często spotykana jest jeszcze opinia, że wolontariuszem mogą być tzw. społecznicy, ludzie "stworzeni" do pomagania innym. Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, doświadczenie itd. Niezbędne są za to takie cechy jak odpowiedzialność i uczciwość.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

OBCHODZONY JEST  5 GRUDNIA KAŻDEGO ROKU

TU OGLĄDNIESZ FILM DOKUMENTALNY O GRUPIE: „Spotkania z P-jak Pomagaj”:

ANKIETA EWALUACYJNA WŚRÓD UCZNIÓW NA TEMAT ZAJĘĆ I AKCJI:

CO DAŁO MI UCZESTNICTWO W ZAJĘCIACH?

• „dało mi zrozumieć, że warto pomagać innym ludziom w potrzebie”

• „dużą wiedzę o wolontariacie. I to, że nawet uśmiech kogoś daje to, że ma się satysfakcję, że się zrobiło dobrze i pomogło”

• „przez udział w zajęciach zyskałem wiedzę, poznałem nowych kolegów, a w szczególności dało mi to wielka przyjemność”

• „wyeliminowało to trochę mojej nieśmiałości”

• „nauczyłam się jak być asertywną”

• „stałam się milsza”

• „nauczyłem się być wolontariuszem, poznałem bardzo dużo dobrych ludzi”

• „dało mi szansę, aby w jakiś sposób pomóc innym ludziom (…). Poza tym nabyłam wiele przydatnych informacji”

• „zapisałam się na zajęcia wolontaryjne dlatego, że od kilku lat znałam panią Marysię, która je prowadzi. Uważałam, że na pewno będzie na nim ciekawie i nie pomyliłam się. Już po paru wspólnych spotkaniach dowiedziałam się, co to jest asertywność, jak być odpowiedzialnym, a także przeszłam szkolenie na wolontariusza akcji zbiórki żywności. To nie ważne, że praca wolontaryjna jest bezinteresowna. Będąc wolontariuszem zyskujesz coś lepszego niż pieniądze. Jest to przyjaźń i ogromna satysfakcja z pomagania”.

PISZCIE  DO  NAS . . .

Zachęcamy wszystkich ciekawych lub chcących podzielić się swoimi doświadczeniami z wolontariatu, aby napisali do nas. A może macie własne pomysły lub propozycje.

Zapraszamy także do nas, gdzie będziesz mógł wziąć udział w naszych akcjach, spotkaniach i zajęciach. Możesz też zostać wolontariuszem włączając się w pomoc innym.

A może po prostu chciałbyś dołączyć do grona naszych sympatyków?

Napisz do  nas adres e-mailowy: pjakpomagaj@op.pl